Regulamin uczestnictwa w projekcie
„Słoneczne przedszkole – atrakcyjne i dostępne”
§ 1
Postanowienia ogólne
- Projekt jest realizowany przez Przedszkole nr 13 „Słoneczko” w Koninie, w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działanie 9.1.Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty, Poddziałanie 9.1.1 Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechnienia edukacji przedszkolnej.
- Projekt jest realizowany w okresie od 01 sierpnia 2011 do 30 czerwca 2012 roku.
- Projekt jest realizowany na podstawie umowy nr: POKL.09.01.01-30-022/11-00 o dofinansowanie projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zawartej pomiędzy:
Samorządem Województwa Wielkopolskiego, zwanym dalej Instytucją Pośredniczącą, reprezentowanym przez: Panią Sylwię Wójcik – Wicedyrektor ds. Wdrażania EFS Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu na podstawie Upoważnienia Dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy Poznaniu numer 378/2011 z dnia 15 września 2011r. załączonego do niniejszej umowy, Miastem Konin, Plac Wolności 1, 62-500 Konin 1), NIP: 6652899834, REGON: 311019036 zwanym dalej „Beneficjentem”, reprezentowanym przez: Panią Jolantę Kokocińską – Dyrektor Przedszkola nr 13 „Słoneczko” w Koninie na podstawie pełnomocnictwa nr 121 z dnia 9 sierpnia 2011 r. Zawartej w dniu: 27 października 2011 roku. - Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
§ 2
Ilekroć w regulaminie jest mowa o:
Beneficjencie – należy przez to rozumieć miasto Konin/ Przedszkole nr 13 ”Słoneczko”
Realizatorze projektu – należy przez to rozumieć Przedszkole nr 13 „Słoneczko”
Projekcie – należy przez to rozumieć projekt „Słoneczne przedszkole atrakcyjne i dostępnej” – rozszerzona oferta edukacji przedszkolnej
Uczestniku projektu – należy przez to rozumieć dziecko w wieku przedszkolnym, korzystające ze wsparcia w postaci bezpłatnego udziału w zajęciach dodatkowych i specjalistycznych będących przedmiotem Projektu.
§ 3
Cele projektu
- Celem głównym projektu jest:
Wsparcie działającego przedszkola przez zwiększenie jego atrakcyjności, poszerzenie oferty zajęć, upowszechnienie edukacji przedszkolnej na terenie miasta Konina i powiatu konińskiego (38 K, 32m) poprzez zwiększenie odsetka dzieci objętych wsparciem w nowo utworzonym oddziale sobotnim oraz zwiększenie aktywności rodziców (28K, 3M) i włączenie ich w proces organizacji i działania edukacyjne placówki w latach 2011- 2012 - Celami szczegółowymi projektu są:
Uatrakcyjnienie obecnej oferty placówki o dodatkowe zajęcia: język angielski, zajęcia plastyczne, rytmiczno – taneczne, zdiagnozowanie i zmniejszenie dysfunkcji rozwojowych poprzez zajęcia specjalistyczne: logopedyczne, gimnastykę korekcyjną, terapię zajęciową, zajęcia wyrównawcze zintegrowanie dzieci niepełnosprawnych z pełnosprawnymi poprzez wspólny udział w proponowanych formach wsparcia zwiększenie świadomości i aktywności rodziców poprzez włączenie ich w działania edukacyjne, wzbogacenie i rozszerzenie wiedzy dzieci na temat środowiska naturalnego.
§ 4
Zakres wsparcia
- Zakres wsparcia dla Uczestników w ramach projektu obejmuje:
- organizację zajęć dodatkowych z języka angielskiego
- organizację zajęć dodatkowych z plastyki
- organizację zajęć dodatkowych rytmiczno – tanecznych
- organizację zajęć dodatkowych w Klubiku Twórczy Przedszkolak:
- zajęcia muzealne
- audycje muzyczne
- przedstawienia teatralne
- organizację zajęć specjalistycznych logopedycznych
- organizację zajęć specjalistycznych wyrównawczych
- organizację zajęć specjalistycznych z psychologiem
- organizację zajęć specjalistycznych z gimnastyki korekcyjnej
- włączenie rodziców w działania edukacyjne
- wyjazdy edukacyjne – wycieczki
- W trakcie świadczenia wymienionych powyżej form wsparcia prowadzone są dzienniki zajęć z listą obecności, karty wycieczek.
- Szczegółowy harmonogram realizacji poszczególnych form wsparcia dostępny jest w biurze Projektu w Przedszkolu nr 13 „Słoneczko” w Koninie przy ul. Pogodnej 17.
- Udział Uczestników w projekcie jest bezpłatny.
§ 5
Zasady rekrutacji i kwalifikacji Uczestników
- Uczestnikami projektu mogą być dzieci:
a) uczęszczające do Przedszkola nr 13 „Słoneczko” – których rodzice, zadeklarują chęć przystąpienia dzieci do projektu
b) dzieci, które z braku miejsc nie dostały się do przedszkola – w nowo utworzonym oddziale sobotnim - Rekrutacja skierowana do rodziców prowadzona będzie na terenie Przedszkola nr 13 w Koninie. Do 26 sierpnia 2011 r. odbędzie się w przedszkolu spotkanie z rodzicami celem przedstawienia założeń, działań i zasad udziału w projekcie.
- Rekrutacja uzupełniająca zostanie przeprowadzona do 05 września 2011 r.Rekrutacja uczestników do udziału w projekcie będzie odbywać się do 30 sierpnia 2011r. na terenie przedszkola poprzez:
- zakwalifikowanie dzieci do zajęć specjalistycznych na podstawie przeprowadzonej obserwacji i opinii nauczycieli specjalistów
- spotkania indywidualne z rodzicami (od 01 sierpnia 2011r. do 30 sierpnia 2011r.) – wypełnianie formularzy zgłoszeń
- rozdawanie folderów, akcję plakatową, dystrybucję informacji o projekcie w lokalnej prasie i radio
- upublicznienie list dzieci zakwalifikowanych do udziału w projekcie (do 31 sierpnia 2011r.)
Poza wyżej opisanymi kryteriami, nie przewiduje się żadnych innych ograniczeń w dostępie do zajęć w szczególności ze względu na płeć, miejsce zamieszkania, niepełnosprawność czy status majątkowy.
6. Docelową grupę Uczestników projektu stanowi 70 dzieci i 31 Rodziców. W przypadku większej ilości dzieci będą utworzone większe grupy do zajęć dodatkowych i specjalistycznych.
7. W ramach realizacji projektu zostanie zmieniony czas pracy oddziałów 5 godzinnych realizujących podstawę programową o jedną godzinę. Warunkiem pobytu dziecka w przedszkolu pracującym w wydłużonym czasie jest korzystanie w tym dniu przez to dziecko z zajęć dodatkowych i specjalistycznych realizowanych w ramach projektu.
8. Możliwość skorzystania z dodatkowych godzin pracy przedszkola w oddziale sobotnim, będzie uzależniona od wolnych miejsc.
§ 6
Uprawnienia i obowiązki uczestników Projektu
1. Każdy Uczestnik projektu ma prawo do:
a. nieodpłatnego udziału w zajęciach dodatkowych i specjalistycznych, na które się zakwalifikował,
b. udziału w wycieczkach edukacyjnych
c. udziału w warsztatach edukacyjnych – Rodzice
2. Każdy rodzic lub opiekun prawny Uczestnika Projektu zobowiązany jest do:
a. dotrzymywania postanowień zawartych w niniejszym regulaminie oraz deklaracji uczestnictwa w projekcie,
b. aktywnego i systematycznego udziału dzieci w działaniach projektowych,
c. potwierdzania obecności dziecka na zajęciach dodatkowych i specjalistycznych w formie wpisania obecności w dziennikach zajęć dodatkowych na listach uczestników i potwierdzonych podpisem prowadzących.
d. Usprawiedliwienia nieobecności dziecka na zajęciach, potwierdzonego przez rodzica lub opiekuna prawnego,
e. wypełnienia dokumentów służących bezpośrednio monitoringowi, kontroli i ewaluacji projektu,
f. bieżącego informowania o wszystkich zdarzeniach mogących zakłócić dalsze uczestnictwo w projekcie.
3. W celu udokumentowania spełnienia kryteriów określonych w paragrafie 5 rodzic lub opiekun prawny Uczestnika projektu jest zobowiązany do złożenia następujących dokumentów:
a. Formularza rekrutacyjnego/deklaracja uczestnictwa w Projekcie
b. Wzory zgody na zbieranie i przetwarzanie danych osobowych.
Zasady rezygnacji z udziału w projekcie
1. Rodzic lub opiekun prawny Uczestnika projektu ma prawo do rezygnacji z udziału jego dziecka w projekcie, gdy rezygnacja zostanie zgłoszona do Biura projektu na 7 dni przed rozpoczęciem zajęć – bez podania przyczyn.
2. W trakcie realizacji projektu rezygnacja Uczestnika Projektu z udziału w projekcie jest dopuszczalna w przypadkach uzasadnionych zdarzeniem losowym lub chorobą i wymaga usprawiedliwienia w formie pisemnego oświadczenia o przyczynie rezygnacji, złożonego przez rodzica lub opiekuna prawnego.
3. W przypadku nieusprawiedliwionych nieobecności przekraczających więcej niż 20% zrealizowanych zajęć, Realizator projektu ma prawo usunąć uczestnika z grupy.
4. Uczestnik projektu może zostać skreślony z listy uczestników w przypadku niewypełniania postanowień zawartych w deklaracji uczestnictwa lub naruszenia postanowień niniejszego regulaminu. Decyzję o skreśleniu z listy Uczestników Projektu podejmuje w takim przypadku Koordynator projektu.
5. W przypadku rezygnacji lub skreślenia Uczestnika z udziału w projekcie Realizator Projektu będzie żądał od niego zwrotu poniesionych kosztów związanych z realizacją Projektu.
§ 8
Zasady monitoringu i kontroli
1. Uczestnicy projektu podlegają procesowi monitoringu i ewaluacji.
2. Uczestnicy projektu i ich rodzice lub opiekunowie prawni oraz kadra zobowiązani są do udzielania informacji na temat realizacji projektu osobom i instytucjom zewnętrznym upoważnionym do przeprowadzania kontroli projektu.
§ 9
Postanowienia końcowe
1. Regulamin wchodzi w życie 01.08. 2011 r. i obowiązuje przez czas trwania projektu.
2. Regulamin jest dostępny w Biurze projektu oraz na stronie internetowej www.przedszkole13.konin.pl
3. Beneficjent zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu oraz wyłącznej interpretacji jego zapisów. Niniejszy regulamin może ulec zmianie w przypadku, gdy będzie to konieczne z uwagi na zmiany wprowadzone do wniosku o dofinansowanie projektu, zmianę przepisów prawa lub warunków umowy o dofinansowanie projektu, a także pisemnego zlecenia wprowadzenia określonych zmian ze strony organów lub instytucji uprawnionych do dokonania oceny i kontroli realizacji projektu.
4. Kwestie nie uregulowane w niniejszym regulaminie rozstrzygane są przez Koordynatora projektu w porozumieniu z kadrą zarządzająca projektem.
Akceptuję warunki niniejszego regulaminu